Znajomość języków obcych w pracy

By | 15 kwietnia 2016

Czy zastanawiałeś się, jak znajomość języków obcych może pomóc Ci w znalezieniu pracy? Które języki obce są najbardziej popularne, a które gwarantują znalezienie pracy? Przekonaj się, że nauka języków obcych wcale nie musi być trudna. Sprawdź nasze sprawdzone metody nauki. Polecamy.

Znajomość języków obcych w pracy

 

Znajomość języka obcego jest w dzisiejszych czasach kluczowa. Jeśli jest jakaś praca która jest związana z jakimkolwiek kontaktem z jakąś osobą, wymagany wtedy jest drugi język – czasem nawet trzeci. Niektóre zawody wymagają języka, żeby komunikować się ze wspólnikami firmy. Jeśli jesteśmy w międzynarodowej firmie musimy się komunikować z działem w innym kraju, ale to się nie tyczy tylko międzynarodowych firm, do sklepu może wejść osoba z innego kraju i wtedy trzeba ją obsłużyć nie prosząc o pomoc innego pracownika czy nawet klienta.

Szukając lepszej pracy za granicą, musimy liczyć się z tym, że język polski nie jest zbyt popularny w innych krajach. Język angielski jest najpopularniejszym na świecie językiem, jeśli nie mamy zamiaru wybierać Anglii jako miejsca do pracy, są kraje które mówią głównie po angielsku, mimo iż językiem urzędowym jest jakiś inny np. Holandia i Szwecja, gdzie praktycznie wszyscy znają bardzo dobrze Angielski.

 

Najbardziej potrzebne języki obce

Język angielski jest bardzo popularnym językiem, więc dzięki niemu możemy się dogadać z ogromną liczbą ludzi na całym świecie, ale nie wszyscy potrafią mówić po angielsku. Kolejnym takim popularnym językiem jest chiński, ale jest popularny tylko wśród chińczyków i nie należy do grupy łatwych języków, więc przechodzimy do kolejnego – Hiszpański.

Hiszpański jest popularny zarówno ze względu na to, że wiele krajów ma hiszpański jako swój język urzędowy ale też dlatego, że jest bardzo prosty i wiele osób potrafi go zrozumieć nawet kiedy go tak naprawdę nie znają. Wymowa jest bardzo łatwa, słowa są dość proste i gramatykę można z szybkością pojąć nawet kiedy się jest osobą której ciężko idzie nauka. Oczywiście wszystko zależy od naszej determinacji i od tego kto w jaki sposób nas naucza.

 

Jak można szybko nauczyć się języka?

Dla niektórych osób nauka języka idzie bardzo łatwo, potrafią szybko załapać jak działa gramatyka, zapamiętują wymowę i znaczenie słów w bardzo szybkim tempie. Nie dla wszystkich to jest takie proste. Czasem możemy mieć problem z bardzo prostymi słowami, nie mogąc ich zapamiętać albo nie wiedząc jak je prawidłowo wymówić. Możemy też mieć problemy z gramatyką, ponieważ każdy język ma szczególną na swój sposób formę budowy zdania, jeśli byśmy spróbowali przełożyć polską gramatykę na angielski czy na fiński, wyszłaby nam seria bezsensownych zdań.

Na zapamiętanie słów i ich wymowy jest jeden bardzo prosty sposób – załóżmy, że nie możemy zapamiętać słowo „chair” (krzesło) wybieramy słowo które rymuje się z „chair” np. „hair” i powtarzamy oba słowa po kilka razy i niedługo będziemy przystosowani do tego, żeby używać słowa „chair”.

Nauka gramatyki jest trochę inna. Musimy skierować się do nauczyciela który nam wyjaśni jak to działa i przyjąć to do siebie. Problem jest w tym, że wiele osób albo chce wiedzieć dlaczego tak jest, albo nie dopuszcza do siebie takiej informacji, że coś jest inne. Żeby nauczyć się gramatyki nie musimy wiedzieć czemu tak wygląda gramatyka, ani tracić czas na takie wyjaśnienia, więc musimy chłonąć taką wiedzę bez zastanowienia, nawet jak na początku nie rozumiemy dokładnie dlaczego tak jest.

Potrzeba też dużo cierpliwości żeby nauczyć się języka, wiele osób się wstydzi i się stresuje, że np. nie potrafią szybko mówić. Osoba która wie, że mówi z osobą z innego kraju powinna być nastawiona na to, że obcokrajowiec pewnie nie posługuje się jej językiem tak płynnie jak reszta osób. Jeśli się bardzo stresujemy powinniśmy mówić powoli lecz dokładnie, gdyż w taki sposób łatwiej się przyzwyczaić do mówienia i wtedy z czasem nasza mowa sama się rozwinie.

Na początku może być bardzo ciężko, ale trochę cierpliwości i z czasem będzie coraz łatwiej.

 

Alvaro Soares