Czy warto robić studia MBA?

By | 12 maja 2016

W obecnych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad rozpoczęciem studiów MBA. Tego typu studia stały się ostatnio bardzo modne, jednakże w wielu przypadkach pomagają w rozwoju kariery. Czym zatem są studia MBA i czy warto je robić?

Co to jest MBA?

MBA to studia podyplomowe z zakresu księgowości, prawa, marketingu, zarządzanie zasobami ludzkimi, finansów, czy też zarządzania przedsiębiorstwem. Ogólnie rzecz biorąc, studia te przeznaczone są dla kadry menedżerskiej. W Polsce trwają one przez okres roku lub dwóch lat i są prowadzone w trybie zaocznym. Co ważne, niekiedy aby dostać się na studia MBA wymagany jest określony staż pracy na kierowniczym stanowisku.

 

Co dają studia MBA?

 Korzyści płynące z ukończenia studiów MBA są bardzo duże. Przede wszystkim, jest to prestiż, który pozwala wyróżnić się na rynku pracy. Ponadto, dzięki zajęciom, które są prowadzone w toku studiów, absolwenci rozwijają swoje kompetencje przywódcze oraz zarządzające. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia pracy na kierowniczym stanowisku w dużej firmie. Co ważne, studia składają się nie tylko z wykładów, ale również z zajęć praktycznych, które pozwalają menedżerom doskonalić swoje umiejętności.

 

Z całą pewnością elementem, który pozwoli wyróżnić się absolwentowi MBA, jest dyplom ukończenia tychże studiów. W wielu firmach to prawdziwy atut przy staraniu się o awans. Trzeba jednak zaznaczyć, iż niektóre przedsiębiorstwa sceptycznie podchodzą do absolwentów MBA. Związane jest to z tym, iż niekiedy uchodzą oni za osoby o bardzo roszczeniowym charakterze, trudne do współpracy. To swego rodzaju stereotyp, który najczęściej niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

 

Z kolei sam fakt uczęszczania na studia MBA daje jeszcze jedną ogromną korzyść. Otóż jest nią networking, a więc budowanie siatki kontaktów. Uczelnie prowadzące tego typu studia przykładają do tego elementu bardzo dużą rolę. Każdemu menedżerowi mogą bowiem przydać się kontakty zdobyte w trakcie studiów.

 

Czy MBA są trudne?

Studia MBA nie należą do najłatwiejszych. Nie chodzi tu nawet o to, że program zajęć jest bardzo skomplikowany, ale o fakt, iż uczelnie prowadzą zajęcia w bardzo intensywnym trybie. Pozwala to co prawda szybko nabywać nowe umiejętności, jednakże przez to ciężko jest wielu osobom pogodzić naukę z pracą zawodową. Nie można więc powiedzieć, że w każdym przypadku warto jest iść na studia MBA. Trzeba bowiem zaznaczyć, iż nauka jest odpłatna i wcale nie należy do tanich. Zatem należy to dobrze przekalkulować. Może się bowiem okazać, że koszt ukończenia studiów zwróci się dopiero za kilka lat, na co nie każdy pracownik może sobie pozwolić.

 

Studia MBA to z całą pewnością coś, co pozwala wyróżnić się na rynku pracy. Jednakże nie są one dla każdego. Dlatego też, jeśli ktoś chciałby je rozpocząć, powinien dokładnie się zastanowić nad tym, czy rzeczywiście mu się one przydadzą w pracy zawodowej.

 

Paweł Stasiuk