Stacje ładowania samochodów elektrycznych

By | 22 sierpnia 2019

Zastanawiasz się nad zakupiem samochodu z napędem elektrycznym? Sprawdź, w jaki sposób odbywa się ładowanie samochodu, a także jakie są najpopularniejsze modele stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Ładowanie samochodów z napędem elektrycznym odbywa się przez dedykowane stacje ładowania samochodów elektrycznych lub z wykorzystaniem standardowych gniazdek elektrycznych.

Do ładowania samochodów korzystając z gniazdka służą przenośne ładowarki samochodowe. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się w szczególności dla osób, które dużo podróżują, przemieszczają się swoimi pojazdami, a niestety mogą napotkać na brak odpowiedniej infrastruktury. Wśród przenośnych ładowarek do pojazdów hybrydowych i elektrycznych najczęściej spotykane są wolno ładujące rozwiązania o mocy 3,5 kW oraz rozwiązania do ładowania przyspieszonego o mocy 7,4 kW. Ładowarki przenośne do samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym to rozwiązanie dedykowane osobom, które dużo czasu spędzają w podróży, gdzie mogą one korzystać z gniazdka na przykład w hotelu łącząc się długim kablem, ale można z nich również korzystać w domu.

Jak wybrać moc ładowarki samochodowej?

Zastanawiasz się, jaka ładowarka będzie optymalna? Wybierz model ładowarki o najwyższej mocy ładowania, na którą pozwala instalacja elektryczna w Twoim garażu oraz moc przyłączeniowa. Dzięki temu będziesz w stanie szybko naładować swój samochód, nawet gdy masz na to mało czasu. Przy tym oszczędzasz, bo im więcej energii pozyskasz z domu tym mniej z drogich stacji komercyjnych. Nie przyjmuj się, jeśli ładowarka ma większą moc niż Twój obecny samochód jest w stanie przyjąć – ładowarka będzie go ładować automatycznie mocą dla niego optymalną. A jak kupisz nowszy samochód z mocniejszym inwerterem AC/DC, nie będziesz musiał zmieniać ładowarki na mocniejszą – bo pomyślałeś o tym wcześniej!

Rodzaje stacji ładowania

Inną istotną informacją jest to, że tego typu punkty ładowania pojazdów mogą różnić się pomiędzy sobą rodzajami wtyczek. Zależą przede wszystkim od marki samochodu, jaki może być przy ich użyciu ładowany. Można spotkać jednak również stacje ładowania 3,5 kW z ustandaryzowanymi na rynek europejski wtyczkami Typu 2, które posiadają 7 bolców. Inną nazwą tego typu wtyczek rozpowszechnionych w Europie jest Mennekes, stacje ładowania 3,5 kW bardzo często są zaopatrzone w tego typu końcówki. W Polsce oraz w Europie można znaleźć mnóstwo stacji ładowania samochodów elektrycznych o mocy 3,5 kW, czyli punktów wolnego ładowania.

Stacje przyspieszonego ładowania

Spotykamy tego typu punkty przyspieszonego ładowania samochodów z napędem elektrycznym, które są zaopatrzone w ustandaryzowane dla Starego Kontynentu wtyczki z końcówkami Typu 2, czyli Mennekes, ale także stacje ładowania EV 7,4 kW z dedykowanymi końcówkami dla poszczególnych marek, czy producentów samochodów. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych EV, które doprowadzają do samochodów prąd zmienny o mocy 7,4 kW można spotkać na ulicach wielu miast w Polsce i w Europie. Punkty przyspieszonego ładowania samochodów o mocy 7,4 kW umożliwią naładowanie akumulatorów litowo-jonowych w zależności od modelu pojazdu i pojemności jego akumulatora od 3 do 4 godzin.