Na czym polega skuteczność content marketingu?

By | 20 października 2016

Masz firmę, stawiasz pierwsze kroki na rynku i chcesz wypromować swoje produkty i usługi? Zastanawiasz się  jak dobrze zaplanować i zrealizować działania promocyjne? Poznaj mechanizm działania content marketingu, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.

 Co to jest content marketing?

Zacznijmy od samego pojęcia content marketing. To nic innego jak rozpowszechnianie treści, które trafiają  w potrzeby odbiorcy. Trzeba jednak pamiętać w tym wszystkim, że treść przekazu musi być w pełni zrozumiała dla użytkowników nie tylko nowych mediów, ale też dla starszego pokolenia. Z drugiej zaś strony powinna być przekazana w sposób kreatywny, a jednocześnie zrozumiały. W końcu, aby przebić się na obecnym rynku czasem trzeba ,,stanąć na głowie”. Teraz jest Internet, który sprawia, że przekaz trafia szybciej do odbiorcy pod warunkiem, że ma w sobie to coś. Czasami jest to jak mały szczegół decydujący o wszystkim.

Według publikacji LeadBullet pt. ,,Content Marketing zobacz, jak robią to najlepsi! ” o efektach działań świadczą fani na Facebooku,unikalni użytkownicy, obserwujący nas na Twitterze

czy też linki przychodzące. Coś w tym jest, bo często ludzie kierują się opinią innych na dany temat. A skoro nasz znajomy np. to lubi albo wybiera się na jakieś wydarzenie to oznacza, że coś wartościowego.

Firmowa strategia content marketingu

Trzeba pamiętać o tym żeby na samym początku zastanowić się nad celami naszych działań, najlepiej je spisać, opracować strategię i przystąpić do realizacji przedsięwzięcia. Wiadomo, że na drodze pojawi się dużo przeciwności, ale najważniejsze to się nie poddać i wytrwać! Warto pamiętać, że w content marketingu nie należy przekraczać pewnych zasad moralnych, etycznych, a przede wszystkim prawnych. Jak to mówią, co za dużo to nie zdrowo, więc wszystko z umiarem. Jeśli przesadzimy z reklamą naszej firmy czy wydarzenia możemy wywołać efekt uboczny, który w konsekwencji doprowadzi do negatywnego odbioru.

Dobrze jest też stworzyć listę mailingową, która ułatwi nam kontakt z osobami zainteresowanymi usługami naszej firmy, którzy z chęcią wybiorą się na imprezę przez nas organizowaną albo  polecą nas swoim znajomym.

 

Budżet działań content marketingowych

W naszych działaniach nie należy zapominać o kosztach. Warto już na samym początku zrobić wstępny kosztorys, aby potem nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. A przecież w końcowej fazie nie można sobie pozwolić na pożyczki i kredyty.

Ważna jest nasza aktywność nie można zrobić coś wielkiego na początku, a potem zero aktywności przez cały rok, bo w ten sposób stracimy naszych stałych klientów i odstraszymy naszych potencjalnych kontrahentów. Wnikliwa analiza rynku choć jest pracochłonna pozwoli nam  na rozeznanie potrzeb rynku, można też zrobić ankietę skierowaną do ludzi, którzy z chęcią podzielą się z nami swoimi potrzebami i opiniami.

Warto mieć również przy sobie kartkę i długopis, bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam do głowy pomysł, który zrewolucjonizuje cały świat.

 

Ewa Jerzyło