Jak przygotować skuteczną strategię marketingową?

By | 10 maja 2016

Marketing to jedna z najważniejszych kwestii dla każdej firmy. Nie wystarczy bowiem wprowadzić na rynek nowy produkt lub usługę, trzeba go jeszcze dobrze wypromować. Aby promocja ta odniosła zamierzony efekt, niezbędna jest dokładnie przemyślana strategia marketingowa. W jaki sposób ją stworzyć?

Od czego zacząć strategię marketingową?

 

Skuteczna strategia marketingowa to tak naprawdę połączenie w całość szeregu różnych działań. Chodzi tutaj o rozwój produktu, jego promocję, dystrybucję, a także ustalenie ceny. Natomiast wracając do samej strategii, należy zaznaczyć, iż znajduje ona swoje źródło w misji danej firmy.

 

Ważną kwestią jest ustalenie celów firmy, zadań rynkowych oraz finansowych. Należy także określić ich realizację w czasie. Wszystkie założenia powinny zostać wykonane realnie, z uwzględnieniem specyfiki danego rynku oraz branży. Kolejnym krokiem, ściśle związanym z poprzednim działaniem, jest ustalenie środków, które umożliwią osiągnięcie zamierzonych celów.

 

Zarówno ustalenie celów firmy, zadań rynkowych oraz finansowych, jaki i środków, nie musi być bardzo precyzyjne. To dopiero pewne założenia, które mogą zostać poddane modyfikacjom ze względu na zmieniające się warunki. Niemniej jednak, działania te są bardzo ważne, albowiem służą one jako swego rodzaju drogowskaz w rozwoju firmy.

 

Plan marketingowy i zadania marketingowe

 

Plan marketingowy to nic innego jak założenie co, kiedy, jak i za ile chcemy zrobić. Oczywiście, nie istnieje jednolity model planu dla wszystkich produktów. Jeżeli produkt jest już na rynku, wówczas większą wagę przykłada się do jego części analitycznej. Chodzi tutaj na przykład o wykazanie dlaczego jego sprzedaż jest na takim, a nie innym poziomie, jaki jest profil klientów.

 

Kolejną rzeczą są zadania marketingowe. Otóż odnoszą się one do produktu, jego ceny, dystrybucji, a także promocji, na którą składa się kilka elementów. Mianowicie są to: promocja osobista oraz dodatkowa, reklama i działania z zakresu PR.

 

Istotną kwestią na tym etapie są kompetentni współpracownicy. Nie każdy bowiem zna się na tyle dobrze na promocji i marketingu. Samemu lepiej nie eksperymentować, gdyż gra toczy się o wysoką stawkę – sukces produktu będzie sukcesem całej firmy.

 

Analiza marketingowa

Projektując skuteczną strategię marketingową należy także poddać sytuację rynkową firmy szczegółowej analizie. Otóż powinna ona dotyczyć trzech obszarów: sytuacji wewnętrznej przedsiębiorstwa, sytuacji zewnętrznej na danym rynku oraz sytuacji marketingowej. Mówiąc najprościej, celem analizy jest sprawdzenie jak firma radzi sobie na rynku i co ewentualnie można byłoby zmodyfikować. Jej wyniki natomiast pokażą wprost jaka jest kondycja finansowa przedsiębiorstwa, jak wygląda konkurencja na danym rynku, czy też jak do tej pory prezentowały się działania marketingowe. Niekiedy wśród danych niezbędnych do analizy są także ankiety przesyłane przez klientów. W nich nabywcy produktów określają swój poziom satysfakcji z dokonanych zakupów.

 

Niezwykle ważna jest również analiza szans i zagrożeń. Umożliwia ona zapoznanie się z aktualnymi trendami w gospodarce, systemem podatkowym, czy też siłą nabywczą potencjalnych klientów. Dzięki niej można przewidzieć szanse i ewentualne zagrożenia dla realizacji strategii. Nie jest to proste, gdyż analizie tej poddawany jest szereg czynników niezależnych od decyzji zarządu firmy. Nikt przecież nie ma bezpośredniego wpływu na koniunkturę gospodarki danego kraju czy też prawodawstwo.

 

Planowany budżet kampanii marketingowej

Żadne działanie nie może się obyć bez odpowiednich środków finansowych. W przypadku planowania strategii nie jest inaczej. Jednakże tutaj przy dokonywaniu założeń finansowych z pomocą przychodzi specjalny dokument jakim jest budżet marketingowy.

 

Budżet marketingowy to nic innego jak zestawienie planowanych przychodów oraz wydatków. Ważne jest, aby dotyczyło ono pewnego okresu czasu. W ten sposób łatwiej będzie przewidywać zyski i koszty. Natomiast gdy idzie o samo planowanie budżetu, to istnieją tutaj różne metody. Mianowicie, można dostosować wydatki na marketing do możliwości danej firmy, porównać planowane wydatki z nakładami konkurencji, ustanowić stały procent od obrotów przedsiębiorstwa lub dostosowywać wydatki do aktualnych potrzeb.

 

Niezależnie od tego, która koncepcja zostanie zrealizowana, ważne jest, by kontrolować wydatki. Kontrola ta umożliwi bowiem oszczędzanie pieniędzy. Jeśli więcej środków pozostanie w firmowej kasie, będzie je można przeznaczyć na kolejne działania marketingowe. Wówczas strategia okaże się jeszcze skuteczniejsza.

 

Skuteczne działania marketingowe w Internecie

Działania związane z marketingiem internetowym podejmowane są na różnych obszarach. Pierwszym z nich jest zbudowanie strony internetowej oraz wypełnienie jej odpowiednią treścią. Na tę ostatnią składa się nie tylko wysokiej jakości tekst, ale również dobrze dopasowana grafika. Wszystko to musi być zoptymalizowane pod kątem jak wyświetlania oraz jak najszybszego otwierania.

 

Zbudowanie witryny internetowej to jednak dopiero połowa sukcesu. Otóż potrzeba jeszcze, by strona była widoczna dla wszystkich zainteresowanych. Aby tak było, niezbędne staje się pozycjonowanie. W niektórych branżach doskonałym sposobem promocji jest mailing, a więc rozsyłanie reklamy do użytkowników poczty elektronicznej. Coraz popularniejsze stają się także media społecznościowe. Za ich pomocą można dotrzeć do naprawdę dużej liczby potencjalnych odbiorców. Co ważne, mogą oni także podzielić się swoimi doświadczeniami z daną firmą ze swoimi znajomymi.

 

Pozycjonowanie firmy

Jak już wcześniej zostało wspomniane, jednym z filarów marketingu internetowego jest pozycjonowanie. Polega ono na tym, aby dana strona zajmowała jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania po wpisaniu odpowiednich fraz. Frazy te są dobierane adekwatnie do specyfiki danej strony. Ważne jest również tworzenie opisów do katalogów stron, czym zajmuje się copywriter. Katalogi te zawierają szereg linków, które usprawniają komunikację pomiędzy stroną a wyszukiwarką.

 

Pozycjonowaniem można zajmować się we własnym zakresie, jednakże jest to działanie dość pracochłonne, stąd też lepiej jest wynająć profesjonalnego pozycjonera. Zawodowiec poprzez swoje doświadczenie doskonale wie na co zwrócić uwagę i jak ustrzec się błędu.

 

Strategia marketingowa to niezwykle istotny element działalności gospodarczej. Nikt przecież nie kupi żadnego produktu, jeżeli nie będzie wiedział o jego istnieniu. Dlatego też skuteczna strategia przewiduje wszystkie trudności i znajduje sposób na dotarcie do jak największego spektrum klientów.

 

 

Paweł Stasiuk