Rynek aplikacji mobilnych w Polsce i na świecie

By | 13 maja 2016

Właściciele smartfonów oraz tabletów doskonale wiedzą czym są aplikacje mobilne. Ich liczba z roku na rok rośnie w bardzo dynamicznym tempie. Służą one nie tylko rozrywce, ale również edukacji, czy nawet pomagają w prowadzeniu biznesu. Jak więc wygląda rynek aplikacji mobilnych w Polsce i na świecie?

Wartość rynku aplikacji mobilnych na świecie

Aplikacje mobilne oraz nowoczesne technologie to coś, co kojarzy się zasadniczo z wysoko rozwiniętym państwami. Niekoniecznie jest to poprawne skojarzenie. Owszem, bogate społeczeństwa bardzo chętnie korzystają z najnowszych zdobyczy techniki, jednakże na świecie istnieje także wiele bardzo dynamicznie rozwijających się rynków. Są to głównie kraje afrykańskie oraz azjatyckie, gdzie szybko bogacące się społeczeństwa coraz chętniej sięgają po nowe technologie. Wiąże się to również z korzystaniem ze smartfonów oraz tabletów. Podobnie wygląda rzecz w krajach wysoko rozwiniętych. Ludzie tam bardzo chętnie korzystają z aplikacji służących do komunikowania się, czy też korzystania z Internetu.

 

Z badań przeprowadzonych jakiś czas temu wynika, iż w 2012 r. zanotowano ponad 60 mld pobrań aplikacji na urządzenia mobilne. Nie wszystkie z nich są płatne. Natomiast zliczając wszystkie transakcje związane z aplikacjami mobilnymi należy zauważyć, że ich łączna wartość w 2012 r. to blisko 6,5 mld euro.

 

Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę dostępnych aplikacji, nie dziwi fakt, że również liczba pobrań nieustannie wzrasta. Każdy bowiem chce wykorzystywać jak najwięcej funkcji swojego smartfona lub tabletu.

 

Rynek aplikacji mobilnych w Polsce

Polacy coraz chętniej instalują w swoich urządzeniach aplikacje mobilne. Najczęściej są to programy pocztowe, systemu nawigacji satelitarnej oraz programy do obróbki zdjęć. Oprócz tego, dużą popularnością cieszą się również gry.

 

Coraz częściej pojawiają się również aplikacje przeznaczone dla pewnej, sprecyzowanej grupy odbiorców. Chodzi tutaj na przykład o prawników, cukrzyków, czy też miłośników pewnych dyscyplin sportu. Otóż aplikacje te pozwalają monitorować zmiany w przepisach, kontrolować stan swojego zdrowia lub śledzić wyniki ulubionej drużyny.

 

Co jest niezwykle ważne, aplikacje mobilne są dostępne również nieodpłatnie. Możne je w bardzo prosty sposób pobrać na swoje urządzenie z Internetu.

 

Perspektywy dla branży aplikacji mobilnych

Biorąc pod uwagę popularność urządzeń mobilnych oraz liczbę pobrań aplikacji możemy mieć pewność, że branża ta będzie się w kolejnych latach dynamicznie rozwijać. Nic dziwnego, bowiem coraz więcej ludzi na świecie kupuje tablety i smartfony. Co ważne, powstają również specjalne, tanie modele przeznaczone na rynki krajów rozwijających się. Dzięki tym prostym urządzeniom wiele osób ma okazję zetknąć się z najnowocześniejszymi technologiami.

 

Urządzenia mobilne stały się codziennością. Towarzyszą one swoim użytkownikom nie tylko w pracy, ale także podczas spacerów czy uprawiania sportu. Nic więc dziwnego, że producenci aplikacji mobilnych robią wszystko, by zainteresować jak największą liczbę użytkowników.

 

 

Paweł Stasiuk