Czy warto przenieść firmę do Anglii?

By | 20 kwietnia 2016

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej narzekają na zbyt wysokie koszty prowadzenie działalności w naszym kraju, dlatego zaczynają masowo przenosić swoje działalności gospodarcze na Wyspy Brytyjskie. Dlaczego akurat Anglia? Czy jest to tak bardzo opłacalne?

Firma w Anglii, działalność w Polsce

Właściciele firm w Polsce, by uniknąć płacenia wysokich składek dla Zakładu Ubezpieczeń zdrowotnych, decydują się na zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej poza granicami naszego kraju. Jest to spowodowane głównie słabymi perspektywami systemu emerytalnego w Polsce, co za tym idzie, przedsiębiorcy nie chcą płacić odprowadzać ZUSowi swej comiesięcznej krwawicy.

 

Firma zarejestrowana w Wielkiej Brytanii,może bez żadnych przeszkód działać, mając swą siedzibę w Polsce. Dotyczy to jednak wyłącznie firm z oddziałem w postaci  Sp. z. o. o. Wtedy jedyna działalność zarobkowa, wykonana jest w naszym kraju.

Należy podkreślić, że zarejestrowanie firmy w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej, jest całkowicie legalne.

Dlaczego Wielka Brytania?

Ponieważ kraj ten należy do światowych potęg gospodarczych, zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem łatwości prowadzenia działalności. Ponadto system prawa podatkowego w Wielkiej Brytanii jest łatwy i przejrzysty dla każdego.

Jak zarejestrować firmę w UK

Według brytyjskiego prawa firmę może zarejestrować każda osoba, która rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej bądź pragnie poszerzyć zasięg działania już istniejącej firmy. Decydują się na to głównie małe firmy, chcąc uniknąć obciążeń podatkowych. Dodatkowym atutem jest niższy VAT (zamiast 23 proc., 20 proc.) na towary oraz uniknięcie płacenia wysokich składem ZUS.

By zarejestrować firmę w UK, musimy przede wszystkim uzyskać National Insurance Number (NIN) w Department of Work And Pensions. Numer ten jest odpowiednikiem polskiego numeru NIP i jest przyznawany bezpłatnie. Bez numeru NIN nie uzyskamy certyfikatu A1, wymaganego przez ZUS do zdjęcia obowiązku podatkowego w Polsce.

 

Najważniejsze jednak jest to, że aby formalnie podjąć działalność gospodarczą w Anglii, nie musimy ani na chwilę opuszczać własnego kraju. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo firm, specjalizujących się w załatwianiu wszelkich formalności. Nie musimy nawet znać jeżyka angielskiego.

Czy opłaca się przenieść firmę do UK?

Korzyści z przeniesienia firmy do Wielkiej Brytanii jest mnóstwo, przeważają tu głównie powody finansowe. Przede wszystkim, w UK obowiązek rozliczeń VAT jest dopiero dla obrotów powyżej 78 000 funtów, co daje niemal 400 tys. rocznie. Ponadto uniknięcie płacenia składek ZUS oraz wysokich obciążeń podatkowych. Przede wszystkim jednak, Polscy przedsiębiorcy chwalą sobie oszczędność czasu.

 

Angelika Wylegała