Prawa przedsiębiorcy do reklamacji

By | 20 kwietnia 2016

Każda osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą może w przypadku zawierania umowy sprzedaży dokonać zakupu “na firmę”. Takie rozwiązanie daje ogromne korzyści podatkowe, jak odliczenie VAT czy zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu na gruncie PIT. Taki zakup wiąże się jednak ze słabsza ochroną nabywcy towaru.

Czy przedsiębiorca może zwrócić towar?

 

Co w przypadku, gdy zakupiony towar nam nie odpowiada? Czy jest możliwość zwrotu?

 

Tu sytuacja jest nierówna. Jeśli kupimy towar sposobem tradycyjnym, mamy mniejsze szanse na zwrot towaru, niż w przypadku zakupu na odległość, drogą elektroniczną. Istnieją jednak przypadki, w których możemy próbować zwrócić nietrafny towar do sklepu.

 

Obecnie na rynku jest coraz więcej firm, budujących swoją renomę i dbających o nowych oraz stałych klientów. Zależy im na budowaniu pozytywnych relacji z konsumentami, dlatego często dobrowolnie zamieszczają w regulaminie sklepu prawo klienta do zwrotu towaru lub wymiany go na inny. Konsument musi jednak upewnić się przed zakupem, że posiada takie prawo.

 

Czy przedsiębiorca może zwrócić towar zakupiony przez internet?

 

W przypadku zakupów przez internet – na odległość, znajdujemy się w dużo lepszym położeniu niż przy zakupie drogą tradycyjną.

 

Cechą charakterystyczną transakcji na odległość, jest brak fizycznej obecności obu stron, przy dokonaniu umowy, ponadto brak  towaru a co za tym idzie, brak możliwości porównania towaru z opisem i zdjęciem. Nie mamy wtedy możliwości sprawdzenia istotnych dla nas cech, jakości sprzętu oraz porównania go z innymi towarami.

 

Zakupy przez internet są uznawane za zawarcie umowy na odległość. Zgodnie z art. 7 ustawy o ochronie praw konsumentów, jeśli konsument zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić w terminie do 10 dni bez podania przyczyny.

 

Faktura VAT a prawo do zwrotu towaru

 

Każdy konsument może dokonać zwrotu towaru zakupionego przez Internet. Co jednak w sytuacji, gdy  nabywamy towar w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, prosząc przy tym o wystawienie faktury VAT?

 

Formalnie rzecz biorąc, w przypadku wystawienia faktury VAT, nie przysługuje nam prawo do zwrotu towaru. Wszystko zależy jednak od obu stron – kupującego i sprzedawcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by strony obrotu zawarły umowę, w które kupującemu będzie przysługiwało prawo do zwrotu towaru. Jeśli jednak nabywamy towar za pomocą aukcji internetowych, w których sposobem zakupu jest licytacja, przepisy ustawy dotyczącej zwrotu nas nie dotyczą.

 

Powodem, dla którego sprzedawcy niechętnie godzą się na dokonanie zwrotu towaru, w sytuacji wystawienia faktury VAT, jest dodatkowy kłopot z koniecznością wystawiania faktury korygującej.

 

Angelika Wylegała