Jak wrócić do pracy po urlopie?

By | 1 czerwca 2016

Powrót do pracy po urlopie nie jest łatwym zadaniem. Będąc na wczasach, czy też na dłuższym urlopie, człowiek odpycha myśli o pracy i cieszy się swoim czasem wolnym. Takie całkowite odcięcie się od codziennych obowiązków jest potrzebne, by zregenerować siły i móc wrócić do pracy pełnym energii. Powrót ten jednak nie zawsze jest prosty.

Powrót do pracy po długim urlopie

Nawet kilka dni wolnych od pracy potrafi zaburzyć codzienny nawyk pracy. Jeszcze trudniejsze powroty do służbowych obowiązków są po długim urlopie, na przykład chorobowym lub macierzyńskim. W czasie długiej nieobecności w pracy, pracownik traci poczucie obowiązków, nie jest na bieżąco z tym, co dzieje się w pracy, dlatego powrót do po długim urlopie może okazać się bardzo stresujący. Wiele osób czuje się, jakby zaczynało pracę w nowym miejscu. Żeby poradzić sobie z powrotem do pracy po długiej nieobecności, warto zastosować się do 5 zasad.

5 zasad jak wrócić do pracy i nie oszaleć

Te kilka wskazówek może przydać się każdej osobie, która wraca do pracy po długiej nieobecności.

  • długi sen – choć podczas urlopu z pewnością był czas, by się wyspać, to z pewnością warto położyć się wcześnie spać także przed powrotem do pracy. Wystarczająco długi sen pozwala wyciszyć się, odsunąć od siebie wszelkie myśli i z “czystą” głową pójść do pracy. Wypoczęta głowa zdecydowanie łatwiej znosi stres i chłonie nowe informacje.
  • pozytywne nastawienie – kluczowa zasada, od której wiele zależy w ciągu pierwszego dnia po urlopie. Będąc pozytywnie nastawionym do powroty do pracy, postrzegając w tym szansy, rozwoju i wszystkiego tego, co chcemy w swojej pracy osiągnąć, ekscytuje i daje nadzieję na dobre zmiany. Od nastawienia zależy też jak przywitamy się z kolegami w pracy, jak będziemy chcieli nauczyć się tego, co działo się w firmie podczas nieobecności, oraz dalsze usposobienie do codziennych obowiązków.
  • dawkowanie informacji – po urlopie zwykle czeka dużo informacji i zadań do nadrobienia. Żeby nie poczuć się przytłoczonym, należy spokojnie zapoznać się z obowiązkami i zaplanować swój czas pracy. Organizacja pracy i wykonywanie zadań po kolei, a nie wszystkich na raz, z pewnością pomaga zachować spokój i pozwala na produktywną pracę już od pierwszego dnia.
  • korzystanie z pomocy – dobra organizacja pracy pozwala nie oszaleć w pracy, jednak równie ważne jest korzystanie z pomocy, jeżeli jest potrzebna. Po długiej nieobecności w pracy każdy ma prawo czegoś nie wiedzieć, potrzebować wyjaśnień, dopytać itp. Rozmowa z innymi pracownikami czy też przełożonym to oszczędność czasu i zbędnych nerwów.
  • relaks po pracy – myśli o pracy powinny zostać w miejscy pracy, w domu natomiast warto poświęcić się przyjemnościom. Bardzo ważna jest regeneracja po pracy, odpoczynek, sport, miło spędzony czas, który odsunie wszelkie negatywne myśli i stresy jakie mogą wiązać się z pracą.

 

Magdalena Jaworska