Jak odliczać koszty w firmie?

By | 4 czerwca 2016

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma wydatkami na inwestycje, narzędzia czy też pracowników. Każda firma, niezależnie od tego czy jest jednoosobowa czy zatrudnia pracowników, generuje koszty. I choć koszt kojarzy się raczej negatywnie, to niekoniecznie oznacza coś złego, ponieważ można odliczyć go od podatku. W związku z tym im wyższe koszty, tym mniejszy podatek. Jak odliczyć koszty w firmie?

Koszty w firmie jednoosobowej

Nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale i firmy jednoosobowe ponoszą koszty, które można odliczyć od podatku. Są to tzw. koszty podatkowe. Zalicza się do nich koszty, które muszą być poniesione, by wygenerować przychód albo takie, które pomagają w osiągnięciu lub utrzymaniu przychodu. Koszty podatkowe mogą być stałe – czyli takie, które są regularnie ponoszone – lub zmienne – są to koszty, które ponosi się jednorazowo lub od czasu do czasu. Do kosztów stałych zaliczają się np. koszty wynajmu lokalu/biurka/pomieszczenia w domu, opłaty za telefon, Internet, koszty paliwa itp. Koszty zmienne to wszystkie inne koszty, które pojawiają się nieregularnie, np. koszt produktów chemicznych, produktów papierniczych, programów komputerowych, koszty kształcenia itp. Żeby móc odliczyć koszty od podatku, trzeba wykazać związek poniesionego kosztu w stosunku do prowadzonej działalności.

 

Co można wliczyć w koszty firmy?

Żeby firma miała koszty, nie musi być ani duża, ani zlokalizowana w przeznaczonym do tego lokalu. Firmy, które prowadzą swoją działalność w domu mogą amortyzować pomieszczenie, w którym pracują, a także wszelkie prywatne przedmioty i narzędzia, które są wykorzystywane przy pracy, ponieważ są to także koszty firmy. Prowadząc działalność w mieszkaniu można także odliczyć koszty eksploatacyjne, np. koszty energii, wody, wywozu śmieci itp. Oprócz tego do kosztów firmy należą także szkolenia, podróże służbowe, paliwo, bilety lotnicze, wszelkiego rodzaju zakupy na rzecz pracy, np. laptop, telefon, artykuły papiernicze, meble biurowe, produkty chemiczne, produkty spożywcze i napoje na potrzeby np. klientów czy pracowników, a także ubrania firmowe i inne.

 

Dlaczego opłaca się odliczać koszty?

Odliczanie kosztów w firmie pozwala obniżyć podatek dochodowy, która każda firma musi zapłacić. Chcąc zapłacić niższy podatek, warto ponosić wysokie koszty. Jest to duży zysk dla firmy, który jest inwestycją w firmę. Wielu właścicieli przedsiębiorstw preferuje wydać pieniądze na biznes, niż oddać je w podatku. Z tego powodu, oprócz kosztów stałych, które muszą być co miesiąc poniesione, firmy starają się wygenerować także koszty zmienne.

 

Magdalena Jaworska