Marketing mix

By | 5 lipca 2016

Marketing jest obecnie jedną z najszybciej i najefektywniej rozwijających się nauk. Jego wpływ na nasze otoczenie jest praktycznie nieograniczony. Właściwe zrozumienie istnienia i wzajemnej zależności instrumentów marketingowych pozwoli nam na osiągnięcie sukcesu w biznesie. Marketing mix stał się jedną z najbardziej rewolucyjnych teoretycznych koncepcji rynkowych uwarunkowań. Warto poznać jego założenia, by świadomie i skutecznie wykorzystywać go we własnej działalności.

Marketing mix – definicja

Marketing mix to nic innego jak kompozycja marketingowa – zestaw powiązanych ze sobą elementów, które, połączone w ramach systemu marketingowego, przekładają się na zjawiska rynkowe. Składają się na niego wszystkie czynniki, które mogą zostać wykorzystane przez przedsiębiorstwo dla kształtowania popytu na jego produkty. Dzięki zrozumieniu działania tego modelu marketingu, możemy więc dobrać odpowiednią strategię, która pozwoli nam sterować procesami rynkowymi.

4P

4P to najbardziej rozpowszechniona koncepcja kompozycji marketingowej. Zakłada ona współistnienie i współzależność czterech podstawowych elementów marketingu – produktu (ang. product), ceny (ang. price), dystrybucji (ang. place) i promocji (ang. promotion). Musimy zwrócić szczególną uwagę na kolejność tych czynników. Model 4P powinien stać się dla nas drogowskazem, wskazującym nam krok po kroku kolejne etapy biznesowej działalności. Ustalenie ceny produktu wymaga jego wyprodukowania, dopiero potem możemy zająć się jego dystrybucją, promocja powinna być naturalnym uzupełnieniem wcześniejszych etapów. Zaburzenie logicznego porządku doprowadzi do poważnych problemów, które mogą zaważyć na rentowności naszego przedsięwzięcia. Musimy pamiętać o tym, że formuła 4P nie ogranicza się do standardowego rozumienia rynkowych pojęć. Wprowadzając ją w życie, musimy szerzej spojrzeć na dobrze znane w tradycyjnym marketingu terminy.

  • Produkt – to nie tylko produkowany przez nas przedmiot lub usługa. Skupia w sobie wszystkie cechy, którymi może go opisać klient, reprezentuje markę i plasuje nabywcę w określonej grupie ludzi. Musimy pamiętać o tym, że jest naszą najlepszą reklamą.
  • Cena – formując cenę musimy zadbać nie tylko o nasze interesy, ale także interesy klienta. Marketing mix zakłada także istnienie alternatywnego punktu widzenia, który charakteryzuje odbiorcę towarów i usług. Zadowolenie z ceny produktu i relacji ceny do jakości jest w nim jednym z najważniejszych czynników. Każdy przedsiębiorca jest również konsumentem i sam zdaje sobie sprawę z działania tego mechanizmu rynkowego.
  • Dystrybucja – Produkt i cena decydują o kanałach dystrybucji. To od nich zależy to, w jakim segmencie będziemy się plasować i do kogo będą adresowane nasze produkty. Luksusowe butiki, sprzedaż wyłącznie przez internet, a może sklepy „wszystko po 5 złotych”? Na wszystkie te pytania będziemy musieli sobie odpowiedzieć właśnie w tym etapie.
  • Promocja – reklamując nasz produkt możemy wybierać pomiędzy setkami różnego typu wariantów. Od rynku docelowego zależeć będzie to, na jaki rodzaj promocji się zdecydujemy. Potencjalni odbiorcy preferują tradycyjne modele przekazywania informacji czy świetnie odnajdują się w internetowej rzeczywistości? Radio, telewizja, gazety, portale społecznościowe – we współczesnym świecie możliwości promocji ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

Marketing mix 7P

Formuła 7P jest rozszerzeniem koncepcji 4P. Do czterech podstawowych elementów dochodzą tutaj dodatkowe czynniki – ludzie (ang. people), proces (ang. process) i dowód materialny (ang. physical evidence). Wyjaśnijmy ich znaczenie:

  • Ludzie – to trzon każdego przedsiębiorstwa. W tej kategorii mieszczą się wszyscy pracownicy zatrudnieni w firmie. Marketing mix 7P zakłada jednak, że to nie kadra zarządzająca, a ludzie pracujący bezpośrednio z klientem wpływają w największym stopniu na obraz przedsiębiorstwa. Klienci, zwłaszcza ci stali, na których pozyskaniu szczególnie nam zależy, uosabiają przecież firmę z miłą kelnerką, kompetentnym doradcą handlowym, albo zawsze uśmiechniętą ekspedientką. Właśnie dlatego tak ważne w prowadzeniu firmy jest umiejętne zarządzanie zasobami ludzkimi.
  • Proces – za pomocą tego pojęcia określa się wszystkie działania podjęte w czasie współpracy z klientem. Rozpoczyna się on próbą zainteresowania produktem, przebiega przez sprzedaż i obsługę posprzedażową, a kończy wraz z końcem życia produktu.
  • Świadectwa materialne – decydują o tym, w jaki sposób klienci odbierają firmę. Są to więc wszystkie czynniki wpływające na wizerunek naszego przedsiębiorstwa – logo, slogan, strona internetowa, fanpage na portalu społecznościowym, a nawet charakterystyczna kolorystyka, czy wyróżniający nas spośród konkurencji sposób obsługi klienta.

Instrumenty marketingu mix w internecie

Nowoczesne technologie zmieniły nasz świat. Zrewolucjonizowały także marketing. Formuły 4P i 7P nie przestają być aktualne – w warunkach wirtualnych uległy jednak licznym zmianom, do których musimy się przystosować. Pozwoli nam to osiągać jeszcze większe korzyści.

Nasz produkt – dostępny także w internecie – staje się dla potencjalnego odbiorcy czymś mało rzeczywistym – klient nie może go dotknąć i wypróbować. To my musimy zadbać o to, aby nie przestał być dla niego wyjątkowo atrakcyjny. Dobre zdjęcia, porywające opisy, a także wykorzystanie ciekawych pomysłów sprawią, że może stać się jeszcze bardziej pożądany i modny. Cena powinna skłaniać klientów do robienia zakupów on-line.

Współczesna sieć oferuje wiele portali pomagających klientom w podejmowaniu decyzji, dzięki porównywarkom cen i grupom dyskusyjnym odnalezienie firmy oferującej dokładnie to, czego chce klient, zajmuje sekundy. Musimy wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom i dostosować naszą ofertę do ciągle zmieniających się uwarunkowań. Internet jest także znakomitym kanałem dystrybucyjnym –  intuicyjny, dobrze zarządzany sklep internetowy może stać się naszym jedynym, bardzo wydajnym kanałem dystrybucyjnym.

Do zalet promocji w internecie nie trzeba chyba nikogo przekonywać – strony internetowe, blogi, portale społecznościowe – wszystkie te witryny zapewniają niedrogą i bardzo efektywną możliwość prowadzenia kampanii reklamowych i promocyjnych. Dzięki ich wykorzystaniu możemy zadbać nie tylko o wysokie wyniki sprzedaży, ale przede wszystkim o rozpoznawalność i wizerunek naszej firmy – a na tym przecież szczególnie nam zależy.

 

Paweł Łaniewski