Jeden pracownik, wiele życiorysów

By | 2 czerwca 2019

Szukanie pracy i zmienianie jej na nową to jeden z przełomowych momentów w życiu każdego z nas, bez względu na to czy jesteśmy świeżo upieczonymi absolwentami, czy mamy za sobą wiele lat doświadczenia zawodowego na różnych stanowiskach. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy zmieniamy pracę i przekwalifikowujemy się coraz częściej.

Proces szukania pracy

Wbrew pozorom, skuteczne poszukiwanie pracy to trudne i nierzadko żmudne zadanie, które wymaga od nas poświęcenia wielu godzin na wyszukiwanie ofert oraz na przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych, takich jak: CV, list motywacyjny, referencje, czy portfolio, w przypadku tzw. „wolnych strzelców” i niektórych zawodów potocznie zwanych kreatywnymi (m.in. takich jak fotograf, grafik). Czasami poszukiwania pracy mogą nieoczekiwanie przedłużyć się nawet do kilku miesięcy, co często doprowadza do frustracji, a niekiedy nawet do obniżenia poczucia własnej wartości. Dlatego też warto poznać kilka podstawowych zasad, które zwiększą nasze szanse w procesie rekrutacyjnym i skrócą czas oczekiwania na zatrudnienie.

 

Zasady skutecznego szukania pracy

W CV umieszczamy najważniejsze informacje dotyczące: wykształcenia, dotychczasowego przebiegu kariery, doświadczenia zawodowego, znajomości języków obcych oraz osobistych osiągnięć. Warto napisać także kilka słów o swoich zainteresowaniach i pasjach, niekoniecznie związanych z pracą, aby zaprezentować siebie jako osobę interesującą i ciekawą świata.

Czasami zdarza się, że dzięki podobnym zainteresowaniom udaje się znaleźć wspólny język z rekruterem, co może zwiększyć szansę na otrzymanie zatrudnienia lub na przejście do kolejnego etapu rekrutacji. To ważne, aby nie zawyżać, ani nie zaniżać swoich kompetencji, nie koloryzować i przede wszystkim nie dodawać informacji nieprawdziwych, gdyż kłamstwo ma krótkie nogi i prawda bardzo szybko wyjdzie na jaw – jeśli nie na samej rozmowie kwalifikacyjnej, to na etapie weryfikacji dokumentów aplikacyjnych lub w pierwszych dniach pracy. Zwłaszcza w przypadku rekrutacji na wyższe i specjalistyczne stanowiska, weryfikacja kandydatów jest bardzo wnikliwa – rekruter może nawet skontaktować się z naszymi poprzednimi pracodawcami i zapytać czy byli zadowoleni ze współpracy z nami.

Aplikując na konkretne stanowisko, oczekujemy odpowiedzi ze strony pracodawcy i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Coraz częściej jednak nasze umiejętności, zwłaszcza związane ze znajomością języków obcych, są weryfikowane jeszcze przed spotkaniem, podczas rozmowy telefonicznej. Taki telefon może nas zaskoczyć, warto jednak zachować zimną krew i udowodnić, że potrafimy radzić sobie w stresujących sytuacjach, czego wymaga od nas większość firm. Wiele osób zapomina o tym, że przeciętny rekruter na przejrzenie życiorysu jednego kandydata przeznacza nie więcej niż 15 sekund! To bardzo niewiele, dlatego dokumenty aplikacyjne muszą być idealnie dopasowane do konkretnej oferty, aby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie i aby nasze CV nie zostało odrzucone już na etapie wstępnej selekcji kandydatów.

Nie powinno się umieszczać informacji o każdej szkole, którą ukończyliśmy, ani o wszystkich miejscach, w których pracowaliśmy, lecz wybrać tylko te, które są istotne z punktu widzenia konkretnego pracodawcy. Zapomnij o wysyłaniu jednego CV na różne oferty pracy, korzystaniu z szablonów i „gotowców”. Życiorys idealny nie istnieje, warto jednak napisać taki, który będzie w maksymalnym stopniu dopasowany do wymagań i potrzeb pracodawcy. Skorzystaj także profesjonalnych poradników związanych z rynkiem pracy, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

 

Dariusz Dziduch