Firma odpowiedzialna społecznie

By | 4 maja 2016

Na polskim rynku działa bardzo wiele różnego rodzaju firm. Są one obecne w rozmaitych branżach, świadcząc swoje usługi, produkując lub sprzedając towary. Jednak coraz więcej przedsiębiorców ma na uwadze, aby ich biznes był odpowiedzialny społecznie.

Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu?

 

Społeczna odpowiedzialność biznesu to idea, która ma na celu uwzględnienie interesów społecznych oraz ochrony środowiska już na etapie organizacji danej firmy, a także później – w trakcie jej działalności. Koncepcja ta narodziła się pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wówczas to zaczęły powstawać w Ameryce wielkie przedsiębiorstwa, działające na ogromną skalę. Ich właściciele zaczęli dostrzegać różnego rodzaju zagrożenia, które niesie ze sobą prowadzenie biznesu. Chodziło głównie o troskę o pracowników oraz środowisko.

 

Przykłady społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców

 

Aktywności przedsiębiorców mają bardzo różny charakter. Często przejawiają się one w czymś więcej, aniżeli tylko w lojalnym traktowaniu swoich pracowników oraz kontrahentów. Przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w technologie mające na celu ochronę środowiska. Nierzadko też pracownicy takich firm biorą udział w akcjach sadzenia drzew. To znakomity przykład przejawu troski o środowisko, a także sposób integracji pracowników.

 

Ponadto, przedsiębiorcy chętnie wspierają osoby niezamożne. Niekiedy remontują ich mieszkania, czy też fundują wyprawki lub stypendia dla dzieci. Podczas prac remontowych pracownicy chętnie pomagają sobie nawzajem, przez co nawiązują bliższe relacje. W ten sposób ludzie poznają swoje słabe i mocne strony, co także może mieć znaczenie przy wykonywaniu firmowych obowiązków.

 

Niektóre firmy dostarczają także wyprodukowane przez siebie towary obiektom użyteczności publicznej – chociażby szkołom. To wspaniały przykład dbania o dobro wspólne. Przecież edukacja naszych dzieci czy też dbanie o służbę zdrowia to aspekty życia leżące w interesie każdego z nas.

 

Dlaczego firmy chcą być odpowiedzialne społecznie?

 

Dla większości przedsiębiorców odpowiedzialność społeczna jest postrzegana jako uczciwość i zwykła przyzwoitość. Otóż wiele osób, które mają nadmiar dóbr materialnych, chciałoby się dzielić z innymi, a także traktować swoich pracowników po partnersku. To także doskonały zabieg marketingowy, bowiem przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie jest dobrze postrzegane na rynku, a co za tym idzie, przyciąga do siebie najlepszych pracowników. Z kolei nie od dziś wiadomo, że za sukcesem każdej firmy stoją ludzie.

 

Odpowiedzialność społeczna biznesu to nic innego jak świadomość tego, że prowadzą firmę przedsiębiorca ma wpływ na otaczającą go rzeczywistość. Każdy bowiem może wspomóc biednych lub różnego rodzaju inicjatywy skierowane dla ogółu ludności. Jest to z pożytkiem dla wszystkich.

 

Paweł Stasiak