Domowe biuro dla freelancera

By | 6 lipca 2017

Rynek pracy i sposób wykonywania obowiązków zmienia się dynamicznie. W wielu branżach nawet dla etatowych pracowników normą staje się praca zdalna w zaciszu swojego mieszkania, wciąż jednak taka możliwość kojarzy się zwłaszcza ze stylem życia freelancerów. Tendencja ma charakter rozwojowy. Niektórzy z Was już pracują w ten sposób, inni zapewne dopiero zastanawiają się nad taką możliwością.

Aranżacja wnętrza pod domowy gabinet

Na początek mamy dobrą wiadomość – nie potrzebujesz wcale całego lokalu ani nawet pokoju, aby urządzić kąt do pracy. Wystarczy wydzielić część pomieszczenia i znaleźć sprytne rozwiązania, które pozwolą Ci się w pełni skupić na pracy.

Na początek rozejrzyj się. Czy masz jakąś niszę albo interesujący kącik, do którego mógłbyś wstawić biurko, narożny stolik lub podwiesić niewielki blat? Czy znajdzie się nad nim miejsce na zawieszenie kilku półek lub kawałek wolnej podłogi, na której postawisz szafkę na kółkach z dokumentami?

W miarę możliwości postaraj się urządzić przestrzeń w pobliżu okna. Naturalne światło pozytywnie wpłynie na Twój nastrój, podobnie jak widok za oknem. Jeśli okno znajduje się od strony południowej, nie zapomnij zawiesić w nim grubej rolety, która ochroni Cię przed zbyt ostrym słońcem. By było ciekawiej, możesz użyć rolety w jednolitym, ale intensywnym kolorze.

Co, jeśli brakuje jednak okna? Zainwestuj wtedy w przyjemne oświetlenie. Jeśli w Twoim kąciku brakuje miejsca na postawienie lampy, możesz poeksperymentować w podwieszeniem pod półkami oświetlenia LED, lub żarówek dających światło podobne do naturalnego.

Kiedy już ustawisz biurko, zastanów się nad krzesłem. Świetny będzie wygodny fotel na kółkach, ale gdy fundusze kuleją, możesz postawić na kreatywność. Użyj starego, drewnianego krzesła i farby. Pomaluj siedzisko na kolor pasujący do wnętrza. Jeśli preferujesz prostotę, wybierz biel lub czerń, ale możesz też pokusić się o żywe barwy – kto wie, może pasujące do wcześniej zawieszonej rolety? Ciekawym dodatkiem może być wygodna poduszka lub narzucony na krzesło koc, który doda przytulnej atmosfery.

Kolejnym krokiem jest zapanowanie nad wszelkimi papierami i szpargałami. Pomoże Ci w tym biurko z szafką, wiszące nad blatem półki i wąskie, ale wysokie szafki. Im mniejsza przestrzeń, tym większej organizacji potrzebujesz oraz możliwości pochowania różnych przedmiotów – dodaj segregatory na dokumenty, pudełka z przegródkami, a kable i kontakty postaraj się ukryć, by nie plątały Ci się pod nogami.

Upiększ przestrzeń do pracy

Na koniec zostaw detale – kilka subtelnych ozdób uprzyjemni Ci pracę. Czasami mogą też one spełniać praktyczną rolę: pomyśl nad tablicą korkową, a jeśli zabrakło na nią już miejsca, zawieszony nad blatem sznurek i kilka drewnianych klamerek pozwoli poprzypinać karteczki z notatkami. Nawet wybór kosza na śmieci możesz potraktować jako element wystroju i poszukać takiego w ulubionym kolorze, a ustawienie zielonej rośliny poprawi Ci humor.

Kiedy już dopieścisz swój kącik, może okazać się, że odtąd stał się Twoim ulubionym miejscem w całym domu, a praca w nim zaczęła być prawdziwą przyjemnością i nic nie jest wstanie Cię od niej oderwać.

Co jednak, jeśli mimo chęci czujesz, że zadanie Cię przerasta i próby urządzania wnętrza lub znalezienia sprytnych rozwiązań spaliły na panewce? Możesz spróbować zwrócić się do fachowców. Projektanci wnętrz wiedzą o urządzaniu biur wszystko.  Uwzględniając Twój gust oraz aspekty praktyczne, pomogą ze zdobyciem mebli idealnie wpasowanych w Twoją przestrzeń. Efektywne zagospodarowanie wolnej przestrzeni będzie szło w parze Twoją chęcią do pracy i, co najważniejsze, z wielkim poczuciem zadowolenia.