Jak dbać o stawy pracując przy komputerze?

By | 12 grudnia 2017

Dziś to technologia zastępuje książki, gazety, w wielu przypadkach jest cennym źródłem informacji. Przede wszystkim, nie należy zapominać o tym, że spędzanie czasu przed komputerem  jest niezbędne podczas pracy czy nauki. Dla wielu wręcz nie jest to przyjemność lecz przymus, swoisty obowiązek. Długie godziny przed ekranem mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie, a w tym na kręgosłup i stawy. Zatem jak sobie z tym radzić by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?

Zagrożenia podczas pracy przy komputerze

Na pozór praca przy komputerze wydaje się nie nieść za sobą żadnych niepokojących efektów. Gdyby jednak spojrzeć głębiej można dowiedzieć się o wielu przykrych skutkach wielogodzinnego posiedzenia przed biurkiem w towarzystwie laptopa czy innego technologicznego zastępnika. Oto ‚czarna lista’ tego zjawiska:

 • Syndrom widzenia komputerowego (CVS) – objawia się zmęczeniem oraz spadkiem ostrości wzorku, uczuciem suchości oczu, zaburzeniem widzenia barwnego, bólem głowy, szyi i pleców, dwojeniem. Wzrok to główny czynnik pozwalający normalnie prosperować w świecie. Chociażby z tej przyczyny warto zadbać o niego, lecząc objawy tej dolegliwości. Okuliści radzą: regularnie badać wzrok, pamiętać o częstym mruganiu, stosować ćwiczenia relaksacyjne dla oczu, przyjmować witaminy (A,C, luteinę oraz minerały), w razie potrzeby nawilżać oczy przeznaczonymi do tego preparatami.
 • Syndrom RSI („repetitive strain injury” ) – objawia się dolegliwościami ze strony kończyny górnej takimi jak mrowienie, drętwienie, zaburzenie czucia, bóle ramion, przedramion, przegubów i dłoni. Wynika z przeciążenia organizmu pracą statyczną. Jeśli objawy te nie są zbyt nasilone zalecane jest wypróbowanie bardziej ergonomicznej pozycji przy pracy. Nadgarstek wraz z przedramieniem powinny być położone w tej samej linii. Gdy kontrolowanie tego przysparzałoby trudności warto zaopatrzyć się w przeznaczone do tego podpórki. Pamiętać trzeba, że gdy objawy są na tyle silne i ból zaczyna przeszkadzać w funkcjonowaniu, należy udać się do specjalisty. W tym wypadku będzie nim fizjoterapeuta.
 • Syndrom SBS („sick-building”) – zapomina się często o czynnikach zewnętrznych wiążących się z pracą przy komputerze – klimatyzowane budynki – dotyczy to głównie biur, galerii handlowych, czasem pomieszczeń szkolnych, przedszkolnych, laboratoryjnych i szpitalnych. Objawy są tutaj niesprecyzowane i niejednorodne. Jedyne co można uznać za symptomy tego zjawiska to ogólniki wiążące się z podrażnieniem śluzówki oczu, nosa i gardła, bólem głowy i zmęczeniem. Ze względu niespecyficznych objawów leczenie, czy też profilaktyka, nie jest do końca zależne od nas samych. Jedynym sposobem jest usunięcie przyczyn dolegliwości, co niestety może zobowiązywać do zmiany warunków pracy.
 • Stres psychologiczny – prócz zagrożeń odbijających się na naszym zdrowiu fizycznym, widnieje też takie wpływające na zdrowie psychiczne. Uczucie ciągłego napięcia rzutuje nie tylko na objawy o charakterze psychologicznym (gniew, złość, zazdrość, depresja, poczucie winy itp.), behawioralnym ( bierność, agresja, tiki nerwowe ), ale także fizjologicznym – palpitacje serca, bezsenność, alergie, migreny, osłabienie. Na tej podstawie śmiem twierdzić, że ten czynnik niesie za sobą największe ryzyko. Kto by pomyślał, że dbanie o komfort psychiczny, nawet podczas pracy przy komputerze, odgrywa tak znaczącą rolę.

Jak uniknąć bólu kręgosłupa?

Kręgosłup to król naszego ciała. Kiedy odmówi posłuszeństwa zrobienie paru kroków stanowi nie lada wyzwanie . Nieodpowiednie krzesło, zła pozycja, brak ruchu… Jak sobie z tym radzić by szkielet osiowy nie odmawiał posłuszeństwa?

 1. Ruszaj się – każdy wysiłek czy to w postaci sprzątania, czy ćwiczeń jest zbawienny dla mięśni kręgosłupa
 2. Uginaj kolana – podczas podnoszenia ciężkich rzeczy bądź wykonywania przysiadów ta czynność pozwoli odciążyć kręgosłup
 3. Zmieniaj pozycje ciała – gdy siedzisz co godzinę rób sobie przerwy przechodząc się po pokoju, gdy stoisz – zrób parę skłonów, przeciągnij się
 4. Dostosuj swoje miejsce pracy – warto zainwestować w odpowiednio wyprofilowane krzesło (z regulowaną wysokością, podłokietnikami) i podnóżek, korzystaj z poduszki sensomotorycznej, ale przede wszystkim kontroluj swoją pozycję stosując się do zasad BHP
 5. Po pracy zadbaj o komfort w sypialni – nie oszczędzaj na materacu
 6. Nie zapominaj o tym co jest główną podporą ciała, staraj się odciążać i dbać o niego na co dzień (np. nosząc zakupy siatki rozkładaj równomiernie po obu stronach etc.)

 

Jak dbać o stawy?

O ile sprawa kręgosłupa jest powszechnie wszystkim znana, o tyle jeśli chodzi o stawy często pomija się troskę o te jakże ważne ruchome połączenie kości. Ich ból nie rozwija się stopniowo. Stawy charakteryzują się tą przypadłością, że nie dają o sobie znać dopóki nie wymagane jest uciążliwe i długotrwałe leczenie. Z tej przyczyny warto mieć na uwadze kilka złotych środków, które sprawią by funkcjonowały tak jak powinny bez zbędnego wysiłku:

 • odpowiednia dieta (nadwaga niekorzystnie wpływa na kości, a odpowiedni dobór składników ma zbawienny wpływ na siłę stawów i mięśni. Zaleca się przyjmowanie białka, witaminy D i C oraz kwasów omega-3)
 • aktywność fizyczna (odpowiednio dobrana! Najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem, który podpowie jak pomóc, a nie pogłębić problem. Zalecany jest aqua – aerobic, nordic walking, jazda na rowerze, pilates, joga)
 • prawidłowe obuwie (niezbyt wysoki obcas, optymalna szerokość, elastyczna podeszwa)
 • redukcja stresu (stres powoduje napinanie się mięśni, a długotrwały skurcz sprawia, że do nóg dociera zbyt mała ilość tlenu, co z kolei nasila ból stawów)

 

Niestety praca na komputerze może być jedną z przyczyn bólu stawów. Jak można zauważyć dbanie o stawy nie wiąże się z wielkimi wyrzeczeniami. Tym bardziej jeśli mowa tutaj o zdrowiu, którego nie da się wymienić ot tak. Obecnie już nie tylko ludzie w podeszłym wieku zmagają się z problemami bólu stawów czy kręgosłupa.  Coraz częściej młodzi zapominają jak ważna jest kwestia sprawności fizycznej, nie myśląc o konsekwencjach lekceważą sygnały, które z biegiem lat przeistaczają się w poważne komplikacje. Profilaktyka jest podstawą skutecznego radzenia sobie z problemami, które mogą pogłębić się w niedalekiej przyszłości. W dobie wielogodzinnej pracy przy komputerze warto zadbać o swoją kondycję już od tej chwili.

 

 

Agata Kiełkowska