Biznes rodzinny w Polsce

By | 20 kwietnia 2016

Powszechnie mówi się, że “z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach”. Jednak czy ta domena sprawdza się również w biznesie? Czy może jednak biznes rodzinny w naszym kraju to świetny pomysł, w końcu nic nie jest tak ważne, jak posiadanie zaufanych współpracowników.

Jak działa biznes rodzinny?

Według Fundacji Firmy Rodzinne 60 procent z 2,2 miliona firm w Polsce to biznesy rodzinne. Większość z nich została rozkręcona jeszcze w latach 90 ubiegłego stulecia, jednak wciąż prężnie działają. Przykładami znanych polskich firm rodzinnych są: Grupa Mokate, światowa marka kosmetyczna Irena Elis czy marka odzieżowa Simple.

Przed założeniem rodzinnego biznesu, warto zapoznać się z jego działaniem. Być może początkowy zapał, przerodzi się w niechęć, ponieważ nikt nie da nam stuprocentowej gwarancji, że nasza firma odniesie sukces. Jeśli jednak zapamiętamy kilka podstawowych zasad i będziemy się nimi kierować, mamy duże szanse na sukces.

Na początku warto zrobić listę zadań, najlepiej udokumentować każdy zakres obowiązków, by nie było nieporozumień. Pamiętajmy, że rodzinę mamy na całe życie, a nieporozumienia na tle zawodowym, mogą mocno odbić się na kontaktach z naszymi bliskimi. Ważne by wyznaczyć jedną osobę, która będzie odpowiadać za wszystkich. Firma bez szefa, to firma niestabilna. Szef odpowiada za to, by firma działała sprawnie.

 

Czy biznes rodzinny się opłaca?

Każdy biznes, jeśli jest przemyślany i tworzony przez kompetentnych ludzi dążących do celu, ma szansę przynosić ogromne korzyści. Niewątpliwą siłą firm rodzinnych jest moc zaufania i silne wsparcie emocjonalne ze strony członków rodziny. Na naszym konkurencyjnym rynku, jest to kapitał nie do przecenienia. Ponadto, dla klientów, którzy wiedzą, że mają do czynienia z firmą rodzinną reklamowaną własnym nazwiskiem, to gwarancja wiarygodności produktów. Jak podaje Fundacja Firmy Rodzinne, okazuje się jednak, że wciąż niewiele firmy w Polsce deklaruje swoją rodzinność. W ten sposób marnując swój potencjał wizerunku.

 

5 pomysłów na biznes rodzinny

Niedawno magazyn BussinesWeek zaprezentował pulę 33 pomysłów na biznes, zapewniając, że założenie firmy nie zawsze musi się wiązać z dużymi nakładami finansowymi. Spośród nich, wybraliśmy te, które mają największe szanse na zaistnienie na Polskim rynku.

  1. Sklepy ze zdrową żywnością.

Coraz więcej mówi się o zdrowej żywności. Społeczeństwo się rozwija, coraz więcej zarabia, a co za tym idzie, przykłada dużą uwagę do tego, co spożywa. Sklepy ze zdrową żywnością przyciągają głównie wegan, wegetarian czy osoby będące na diecie bezglutenowej. Stawiamy jakość ponad ilość, wydając coraz większe pieniądze na zdrowe jedzenie. Początki oczywiście bywają trudne, jednak sklep z ugruntowaną pozycją, może liczyć na wiernych stałych klientów, którzy będą polecać go swoim znajomym.

  1. Doradztwo finansowe.

Na rynku wciąż niewiele firm działa w zakresie doradztwa finansowego, dlatego nie musimy obawiać się dużej konkurencji. Według Jarosława Augustyniaka, prezesa firmy Open Finance, na rynku jest sporo miejsca dla zarówno małych lokalnych firm doradczych w miastach do 100 tys. mieszkańców, jak i dla sieci ogólnopolskich.

  1. Usługi dla zwierząt.

Idealna firma dla miłośników czworonogów. Rynek usług w tym obszarze na terenie Polski wciąż rośnie. Powstaje coraz więcej hoteli dla psów i kotów oraz zabiegi pielęgnacyjne a nawet odchudzające naszych pupili. Do prowadzenia tego rodzaju działalności konieczne jest spełnienie wielu norm sanitarnych.

  1. Pralnie samoobsługowe.

Pomysł opłacalny szczególnie w dużych miastach Polski, pełnych turystów i studentów, czyli osób mogących nie być w posiadaniu pralki. Agnieszka Przetakiewicz, właścicielka pralni w warszawskim Muranowie twierdzi, ze jest to biznes łatwy i opłacalny. Na uruchomienie pralni potrzebne jest co najmniej 150 tys., w koszt ten wchodzi kupienie drogich urządzeń oraz wynajęcie lokalu.

  1. Niszczenie danych z komputerów.

Ostatnio sporo mówi się o wyciekach danych z komputerów. Skorzystała z tego firma MBM Ontrack oraz Assa Poland, która m.in sprzedaje urządzenia do niszczenia danych. Właściciele obu firm zgodnie stwierdzają, że rynek dopiero się tworzy i jest mnóstwo potencjalnych klientów, jak banki czy kancelarie prawne.

 

Angelika Wylegała