5 zalet pożyczek dla biznesu

By | 22 grudnia 2017

Potrzebujesz szybkiej gotówki, ale nie masz czasu na formalności? Otworzyłeś właśnie własną firmę, lecz nagle zabrakło Ci określonej kwoty na konkretny cel? A może wahasz się, co wybrać: kredyt czy pożyczkę? Jeśli tak, sprawdź zatem, jakie są zalety pożyczek dla biznesu i podejmij właściwą decyzję już dziś.

Czym jest pożyczka?

Pożyczka to rodzaj umowy nazwanej zawartej w dowolnej formie – czyli ustnie, pisemnie lub w postaci aktu notarialnego – pomiędzy instytucją finansową (pożyczkodawcą), a jego klientem (pożyczkobiorcą). Na mocy takiej umowy obie strony zobowiązują się do wzajemnego przestrzegania zasad korzystania z cudzego kapitału, a zatem ma ona charakter dwustronnie zobowiązujący, ponieważ w jej realizację są zaangażowane obie strony, czyli pożyczkodawca i pożyczkobiorca. Co więcej, pożyczka może mieć charakter odpłatny – darczyńca zgłosi wtedy chęć wynagrodzenia za pożyczenie kapitału w postaci odsetek albo udział w zyskach osiąganych przez klienta lub nieodpłatny, czyli bez dodatkowych kosztów dla biorącego pożyczkę. Z kolei przedmiotem takiej umowy może być konkretna suma pieniędzy w polskiej lub obcej walucie, a także pieniądze bezgotówkowe, czyli jednostki pieniężne. Warto również wiedzieć, że prawidłowo sporządzona umowa takiej pożyczki powinna zawierać takie elementy, jak:

 • Datę (choć nie zawsze jest ona wymagana),
 • Określenie stron umowy,
 • Kwota i waluta pożyczki oraz jej przedmiot,
 • Termin spłaty lub zwrotu pożyczki,
 • Wysokość oprocentowania,
 • Sposób zabezpieczenia pożyczki,
 • Warunki odnośnie zmian w umowie lub jej rozwiązania.

Natomiast instytucjami uprawnionymi do udzielania jakichkolwiek pożyczek są banki, kasy zapomogowe, instytucje krajowe i zagraniczne, towarzystwo ubezpieczeniowe, a nawet osoby prywatne.

Pożyczka dla biznesu

Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego lub każdego innego zobowiązania finansowego, pożyczone pieniądze możemy przeznaczyć na każdy dowolny cel, jaki akurat jest nam potrzebny: kupno mieszkania, wymarzona wycieczka za granicę, a nawet na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. A zatem: dlaczego warto wziąć pożyczkę dla biznesu? Powodów jest kilka:

 1. Krótki czas oczekiwania – w przeciwieństwie do tradycyjnego banku, decyzję o przyznaniu określonej pożyczki można uzyskać nawet tego samego dnia, w którym złożyło się wniosek. A co za tym idzie również przyspiesza się proces przelewu pieniędzy na wskazane przez nas konto, dzięki czemu możemy realizować swoje cele biznesowe już na drugi dzień po ich otrzymaniu. Dzięki temu znika stres związany z oczekiwaniem na decyzję oraz gorączkowe myślenie, co robić dalej w przypadku odmowy,
 2. Minimum formalności – starając się o pożyczkę dla biznesu nie trzeba przedstawiać historii kredytowej, zaświadczeń o dochodach, a nawet informować o innych zadłużeniach czy problemach związanych z terminowym spłacaniem rat,
 3. Oszczędność czasu – większość firm oferujących pożyczki dla biznesu i nie tylko mają również swoje strony internetowe lub aplikacje mobilne na telefon czy tablet, na które wystarczy wejść i wypełnić odpowiedni formularz. Dzięki temu, że w Internecie jesteśmy i zazwyczaj czujemy się bezpieczni, możemy zrobić to anonimowo i dyskretnie, ponieważ nikt poza samym zainteresowanym – no chyba, że sam o tym powie rodzinie lub znajomym – nie dowie się, że była zaciągnięta jakakolwiek pożyczka np. na start biznesu,
 4. Brak dodatkowych, ukrytych opłat – w przeciwieństwie do kredytu osoba zaciągająca pożyczkę wie od już razu, „na dzień dobry”, jaką konkretną kwotę ma oddać i ile ma na to czasu, a ponadto ma całkowitą pewność, że kwota się nie zmieni. Co więcej, jeśli dana pożyczka brana jest po raz pierwszy, wówczas można liczyć na promocje odnośnie jej spłaty,
 5. Elastyczność – pozwala ona na samodzielne ustalenie zarówno kwoty pożyczki, jak i terminu jej spłaty, a nawet mamy możliwość przedłużenia terminu spłaty (choć zazwyczaj wiąże się to z dodatkowymi opłatami); z kolei stali klienci firmy o każdą kolejną pożyczkę mogą poprosić np. tylko za pośrednictwem SMS-a.

Jeśli zatem podjąłeś decyzję o rozpoczęciu własnego biznesu, ale nie chcesz zbyt długo czekać ani tym bardziej męczyć się z uciążliwymi procedurami typowymi dla kredytu hipotecznego, pożyczka bankowa może zatem okazać się rozwiązaniem idealnym dla Ciebie. Powyższe przykłady w rzetelny sposób opisują, że warto podjąć odpowiednią decyzję finansową i tym samym zapewnić sobie pewny start we własną przyszłość zawodową.

 

Dorota Frelich