10 najlepszych startupów

By | 20 kwietnia 2016

Ostatnio wiele mówi się o startupach. To słowo przewija się co jakiś czas z mediach. Wciąż pojawiają się nowe informacje o pojawieniu się fantastycznych sturtupów, które zmienią świat. Wiele osób jednak wciąż nie wie, czym jest startup.

Najprościej rzecz biorąc, startup można skategoryzować jako nową firmę. Jednak od typowego przedsiębiorstwa oddziela ją jedna rzecz – startup jest pewnego rodzaju eksperymentem, który stawia na ciągłe zmiany. Startupem możemy nazwać przede wszystkim projekty o dużym potencjale rozwoju.

Startup to nic innego jak własny biznes, tworzony zwykle przez młodych i dynamicznych ludzi, nastawionych na zdobywanie doświadczenia i ciągłe uczenie się. Często startupy kojarzone są błędnie jedynie z firmami internetowymi, tymczasem działają również w branżach technologicznej a nawet finansowej.

 

Najlepsze znane polskie startupy

 

W naszym kraju nie brakuje młodych przedsiębiorców, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć swój własny startup. O wielu być może już słyszeliśmy, inne z pewnością warto poznać.

 

W Polsce co roku zostają przyznawane tzw. Aulery, czyli statuetki dla młodych firm, które dynamicznie rozwijają się w środowisku innowacyjnych technologii, promując jednocześnie kulturę przedsiębiorczości. Nagrody te są przyznawane od roku 2009, przez inwestorów branżowych.

Aulery, to nagrody stworzone przez najstarszą z inicjatyw barcampowych w Polsce – Aulę Polska. Wyróżnienia te są przyznawane podczas uroczystej gali w Warszawskim Pałacu Kultury i Nauki w czasie konferencji Bitspiration.

 

  1. W ubiegłym roku wśród zwycięzców znalazła się m.in firma INFINITY, spółka koncentrująca się przede wszystkim na dostarczaniu rozwiązań z zakresu B2B2C (Business to Business to Consumer) w takich obszarach, jak miasta i administracja publiczna, sektor edukacyjny, służba zdrowia czy galerie i obiekty handlowe.
  2. Jednym z najlepiej znanych i docenianych również za granicą Polskich startupów jest serwis com, otworzony w 2011 roku w Krakowie. Dzięki Vocabla możemy uczyć się języków za pomocą krótkich tekstów. Dostępne są również aplikacje na urządzenia mobilne i przeglądarki Chrome.
  3. pl to kolejny polski startup, chwalony za granicą. Pomysł dla otworzenia platformy edukacyjnej dla młodzieży, zrodził się w roku 2009. Dzięki platformie użytkownicy internetu, mogą wzajemnie pomagać sobie w zadaniach domowych.
  4. FILMASTER to serwis społecznościowy, zrzeszający fanów dobrego kina i oferujący im spersonalizowane rekomendacje.
  5. Innym doskonale znanym i cieszącym się dużą popularnością startupem w naszym kraju jest AUDIOTEKA. Audioteka pozwala nam łatwo ściągnąć wybraną książkę na swój komputer lub smartphone i odsluchać jej w drodze do pracy lub podczas porannego joggingu.

 

Najbardziej znane startupy zagraniczne

 

  1. INSTAGRAM – kto nie zna serwisu Instagram, wiele traci. Początkowo został stworzony jedynie dla użytkowników iPhone’ów. Od 2010 roku zyskuje coraz większą popularności a jego wartość szacuje się na kilkaset milionów dolarów.
  2. SNAPCHAT – to jeden z liderów na rynku komunikatorów dostępnych w formie aplikacji. Firmę założono w 2012 roku, już po kilku latach zyskała wartość 10 miliardów dolarów. Analitycy szacują w ciągu najbliższych miesięcy, że firma zyska wartość nawet kilkudziesięciu miliardów dolarów.
  3. PINTEREST – to narzędzie do tworzenia graficznych zakładek. Amerykańską firmę wyceniono w 2014 roku na kwotę 5 miliardów dolarów, jednak liczba ta znacząco urosła w ciągu ostatnich lat,
  4. UBER – amerykańska firma, pośrednicząca w kojarzeniu ze sobą kierowców i klientów, poszukujących tanich przejazdów na terenach zurbanizowanych.
  5. 9GAG – portal założony w 2008 roku w Hongkongu. Miejsce, w którym użytkownicy mogą umieszczać własną treść w postaci obrazków w celach humorystycznych.

 

Angelika Wymagała